Meny
Meny

Franskalärare på deltid till Fryshusets Grundskola Västra/Järva

Stockholm Fryshuset Sista ansökningsdag: 2021-10-31

Fryshuset gör det möjligt för unga att genom sina passioner förändra världen. Vi skapar gemenskaper där unga syns, hörs och räknas. På denna grund bedriver vi ett 60-tal olika verksamheter på flera orter runt om i Sverige. Vi är ca 500 anställda och arbetar inom områdena; skola, ungdomskultur, arbete & entreprenörskap samt föredöme & framtidstro. Fryshusets verksamheter sträcker sig från kultur och nöjen till projekt som direkt adresserar vår tids svåraste sociala problem. Vi tror att alla kan lyckas och är värda en chans till. Stiftelsen Fryshuset är en ideell organisation som är religiöst och politiskt oberoende.

Om Fryshuset Grundskola Västra åk 7-9 och Fryshuset Akademiska Järva åk F-6

Vår avsikt är att skapa en skola där vi hjälper eleverna att utveckla sin fulla potential och är övertygade om att alla kan nå framgång med rätt förutsättningar. Vi har förmånen att vara en liten skola där alla syns. Tillsammans har vi byggt en välkomnande och lugn atmosfär där olikheter ses som en tillgång och där lärandet är ett nära samarbete mellan elev, lärare och vårdnadshavare. Vi har en hög personaltäthet med lärare som kan flera språk och har erfarenhet från olika branscher. 

Vi tror på en skola med god studiero där eleverna kan fokusera, känna trygghet och aktivt delta i undervisningen. Vidare ser vi olikheter som en tillgång och arbetar med ett interkulturellt förhållningssätt. Med stort fokus på svenska språket inom alla ämnen arbetar vi med en nära pedagogisk relation för att varje elev ska bli sedd och få den hjälp den behöver. Vi vet att ett rikt språk ger större möjlighet att lyckas med framtida studier.

Vi samverkar med företag, föreningar och andra aktörer för att ge våra unga en inblick i vuxenlivet och verktyg för att ta en aktiv del i samhället. Vi tror på att alla ska få chansen att nå sina drömmar. Därför kombinerar vi höga förväntningar med tydliga mål och feedback.

Fryshuset Akademiska Järva F-6 och Fryshuset Grundskola Västra 7-9 delar fräscha och fina lokaler centralt i Husby. 

 

Arbetsbeskrivning

Du kommer att undervisa i franska åk 6 och åk 7-9 och ingå i arbetslag där våra pedagoger arbetar tillsammans kring våra elever. Du planerar, genomför och följer upp verksamheten enligt läroplanens mål, där du får eleverna att växa, samtidigt som du är med och vidareutvecklar vår skola.

 

Kvalifikationer/egenskaper

  • Legitimerad fransklärare i grundskolan, erfarenhet efterfrågas
  • Som person är du engagerad, positiv och brinner för lärande
  • Du har ett interkulturellt förhållningssätt och ser mångfald av språk och kulturer som rikedom
  • Du talar och skriver flytande svenska

 

Sista ansökningsdag

211031

Vi tillämpar löpande urval vilket betyder att tjänsten kan komma att tillsättas innan sista ansökningsdag. Vi uppmuntrar dig därför att skicka in din ansökan så snart som möjligt.

 

Anställningsvillkor

Omfattning: 40 % (åk 6-9)

Varaktighet: 6 månader eller längre

Anställningsform: tillsvidare- eller tidsbegränsad anställning

Lön: enligt överenskommelse

Tillträde: vt - 2022

Anställningen omfattas av kollektivavtal mellan Fremia och LR/LF. 

Kontakt:
Annika Wennman, Rektor
076-1269515
Annika.Wennman@fryshuset.se