Meny
Meny

NO- och tekniklärare på deltid till Fryshusets grundskola Västra 7-9

Stockholm Fryshuset Sista ansökningsdag: 2021-10-31

Fryshuset gör det möjligt för unga att genom sina passioner förändra världen. Vi skapar gemenskaper där unga syns, hörs och räknas. På denna grund bedriver vi ett 60-tal olika verksamheter på flera orter runt om i Sverige. Vi är ca 500 anställda och arbetar inom områdena; skola, ungdomskultur, arbete & entreprenörskap samt föredöme & framtidstro. Fryshusets verksamheter sträcker sig från kultur och nöjen till projekt som direkt adresserar vår tids svåraste sociala problem. Vi tror att alla kan lyckas och är värda en chans till. Stiftelsen Fryshuset är en ideell organisation som är religiöst och politiskt oberoende.

 

Om Fryshuset Grundskola Västra

Vår avsikt är att skapa en skola där vi hjälper eleverna att utveckla sin fulla potential. Vi har förmånen att vara en liten skola där alla syns. Tillsammans har vi byggt en välkomnande och lugn atmosfär där olikheter ses som en tillgång. Lärandet är ett nära samarbete mellan elev, lärare och vårdnadshavare. Vi har en hög personaltäthet med lärare som kan flera språk och har erfarenhet från olika branscher. Vi samverkar med företag, föreningar och andra aktörer för att ge våra unga en inblick i vuxenlivet och verktyg för att ta en aktiv del i samhället. Vi tror på att alla ska få chansen att nå sina drömmar. Därför kombinerar vi höga förväntningar med tydliga mål och feedback.

Vi delar våra fräscha och fina lokaler med Fryshuset Akademiska Järva F-6. 

 

Arbetsbeskrivning

Du kommer att undervisa i NO och teknik åk 7-9 och ingå i ett arbetslag där våra pedagoger arbetar tillsammans kring våra elever. Du planerar, genomför och följer upp verksamheten enligt läroplanens mål, där du får eleverna att växa, samtidigt som du är med och vidareutvecklar vår skola.

 

Kvalifikationer/egenskaper

  • Legitimerad NO- och tekniklärare i grundskolan, årskurs 7-9, är ett krav
  • Som person är du engagerad, positiv och brinner för lärande
  • Du har ett interkulturellt förhållningssätt och ser mångfald av språk och kulturer som rikedom
  • Du talar och skriver flytande svenska

 

Sista ansökningsdag

211031

Vi tillämpar löpande urval vilket betyder att tjänsten kan komma att tillsättas innan sista ansökningsdag. Vi uppmuntrar dig därför att skicka in din ansökan så snart som möjligt.

 

Anställningsvillkor

Omfattning: 30 %

Varaktighet: 6 månader eller längre

Anställningsform: tillsvidare- eller tidsbegränsad anställning

Lön: enligt överenskommelse

Tillträde: vt - 2022

Placering: centralt i Husby

Anställningen omfattas av kollektivavtal mellan Fremia och LR/LF. 

Kontakt:
Annika Wennman, Rektor
076-1269515
Annika.Wennman@fryshuset.se